Birazdan pek çok metin okuyacaksınız, mühendislere, iş adamlarına ve değişim konusunda inançlı bütün insanlara ithafen yazılmış yazılar..

Buraya kadar gelmene çok sevindim ve içimi gün ışığını daima görmeye doğru bir umut ile doldurdum, şu an itibari ile. Sana ihtiyacımız olduğunu bilmeni istiyorum ve bundan sonra ki bütün zorlu süreçlerde de desteğine her an ihtiyacımız olacağını da bilmen gerekiyor. Klasik bir laf vardır, ''sen yoksan bir kişi eksiğiz''.. Ve evet, sen yok isen biz bir değil birden çok kez eksiğiz. Belki bir mühendis olarak, belki yatırım/destek sağlamayı düşünen bir iş adamı olarak, belkide sisteme girmek isteyen ve bu yolda kazanç konusunda şirket ile çalışarak, şirketin desteğini almaya çalışan bir vatandaş olarak katılıyorsun. Her ne olursa olsun, hep kazançlı, hep ivmelemeyi yukarı doğru götürecek şekilde çalışmaya gayret edeceğiz, seninle birlikte.. Sen bu yazıyı okurken aramıza çoktan katılım göstermiş pek çok arkadaşımız olacak ve senden sonra gelen arkadaşlar da dahil olmak üzere kocaman bir aile olacağız.
Öncelikle sistemi biraz açıklamak istiyorum, ne demek istediğimi en iyi şekilde anlatabilmek için şuan itibari ile gayrette bulunacağım.. Hazırsan ve kazanmaya istekliysen (ki kazanmak benim için bir basamak değil, ben başarmak denen kelime ile ilgileniyorum sadece) başlayabiliriz artık. 

Mühendis bir arkadaşımız isen; Yapman gereken sisteme önce dahil olmak, kendini resmi/gayriresmi olarak şirkette görünür kılmak olacaktır. Bunu birlikte yapacağız. Alanın konusunda mutlaka fikrini alıp, hızlıca işe koyulmanı sağlayacak gerekli iş fikirlerini ve brifingleri de yine bizzat senden alacağız. Şirkete, ''böyle bir iş var veya bu şekilde kazanç getirebilir ve bu sayede hızlıca masrafları karşılayacak duruma hızlıca gelebiliriz'' gibi bir söylem, tarafımızca ve tüm ekip arkadaşların tarafından önemle dikkate alınacaktır. Daha anlaşılır şekilde örnek vermek gerekir ise, piyasada hızlıca satışının yapılacağını düşündüğün bir ürünün üretimi konusunda gerekli hazırlıkları yapmaya başlar ve ilk adımları atarız. Bu sayede 0'dan 100'e kaç saniyede çıkabilen bir şirket olduğumuzu her geçen gün gelişerek görmüş olacağız. Amacımız en iyi sonuçları yakalamak.. Yani mühendis arkadaşım, sen bize fikir ve masraflarını kısa vadede karşılayacak ardından uzun vadede çalışma olanağına sahip olabileceğimiz gerekli sunumlar ile mutlaka hazır bulun, piyasada ki geliştirilmeye hazır ürünler dahil olmak üzere bütün fikirlere açığız. Yaratacağımız sistem ile diğer katılımcılara gerekli desteği sağlayacak ve hızlı bir başlangıç yapmış olacağız. Belki binlerce çalışanı istihdam edebileceğimiz bir konuma geleceğiz, çünkü ilgilendiğimiz tek nokta teknoloji sıfatı olmayacak. Meşgale içerisine yazılabilecek (gıda, inşaat, taşımacılık gibi)bütün iş kollarında faaliyet göstermeyi amaçlayacağız. Evden çalışarak veya seyahat ederek çalışman da gerekebilir. Bir süre şirketin kendine gelmesi, mühendis faaliyetlerine tam adapte olması süreci sonrası inanıyorum ki her şey kısa sürede düzene girecek ve hemen en etkin şekilde faal durumuna geçmiş olacağız. Alanın konusunda iş kurmak isteyen sistem katılımcılarına destek sağlamak konusunda ve şirkete ait projeler konusunda görevlendirileceksin. Yoğun ve deneyim konusunda mutlak başarıyı getirecek bir süreç yönetilmiş olacak. Sana güveniyorum, seninle çalışmayı çok istiyorum. Unutma ki, yapacağın her yeni proje+fikir (sana veya ekibine özel olmak şartı ile) sana maaş+yüzdelik olarak geri dönecek.  
Yüzdeliğin ise 50+50. Yarı yarıya.. Şirketin kazandığı paranın, getirdiğin müşterinin, yaptığın başlangıç işleminin parasının yarısı senin. 

Sisteme dahil olmayı düşünen bir vatandaş isen; aklında eminim ki mutlaka işe yarayacağını düşündüğün bir fikrin vardır. Seni çok ilerilere taşıyacak, sana çok para kazandıracak (genelde ilk düşünülen para olur) fikirlerin için ortaklık yapmaya ve sana bu konuda gerekli desteği sağlamaya hazırız. Ar-ge takımına karşı yapacağın sunumlar ile ne demek istediğini detaylarıyla anlatabilir ve projen konusunda olabiliteyi rahat bir şekilde artı ve eksi yönleriyle konuşabilirsin. Aklına belki de ''bana çok para kazandıracak fikri neden sizinle paylaşayım?'' gibi bir düşünce sorusu gelmiş olabilir, elbette hak veriyorum sana. Neticede başarı olanağı bulunduğu şartlar altında 0 olan birinin genel düşüncesi bu olur. Çünkü gerçeklik ve projenin piyasaya adapte edilebilmesi konusunda en ufak fikri yoktur. Tek düşündüğü çok zengin olacağım düşüncesi ve kraliyetimi tek başıma yaşayacağım olacaktır. Senin bu hataya düşmeni asla istemiyorum, zira projenin normal şartlarda basit bir matematik ile getirisi 100 bin tl iken şirket payı ve personelin masraflarını çıkardıktan sonra kalan miktar tamamen sana kalmış olacak ve banka hesabına yatırılmış olacak.
Ar-ge takımı ile yapacağın görüşme öncesi ''fikrim çalınabilir, nasıl güvenebilirim?'' sorusuna da açıklık getirmek gerekir ise, sunumu yapmadan önce, sunumu yaptığına ve yapacağına dair bir sözleşme imzalayacaksın. Bu sayede şirkete güvenmek konusunda en ufak bir eksiğin dahi kalmayacak. Proje için ise asla belirli bir kategori düşünmüyoruz, sera kurmayı hedefleyen biri isen dahi bu konuda gerekli bütün bilgi ve destek aktarımını mutlaka yapacağız. 
Proje denilince aklına sadece inanılmaz fikirler gelsin istemiyoruz. Daha net açıklayayım, senin 50 bin TL gibi bir paran var ve bu parayı değerlendirmek adına alım-satım veya pazarlama yapmak istiyorsun. Şirkete bu konuda yapmak istediğin iş kolu fikrini açıklayıp, bu konuda bütün yasal izinlerini şirket tarafından almış olacaksın, bir nevi şirkete ait çalışan sıfatı ile para kazanmak yoluna gideceksin. Sana bütün bu süreçte gerekli pazarlama ve teknik yardımları sağlamış olacağız. Bütün bu yapılanlar karşılığında benden ne isteyecekler gibi bir düşüncen olacaktır sanırım. Hemen cevap vereyim. 50 Bin TL gibi bir ücretin 3-4 bin tl'si ön ödeme olacak ve yapacağın her faturalandırılmış satış içinden belirli bir ücret almış olacağız. Tıpkı hepsiburada.com gibi şirket mantığını düşünebilirsin. Sana bu süreçte, reklam, pazarlama,tedarik,kalite kontrol ve servis konusunda destekler sağlamaya çalışacağız. Yani satacağın ürünün teknik servis kısmı bizim sorumluluğumuz altında bulunacak. Bu yapılanlar karşılığında senden alacağımız ücretin pek bir önemi olmayacak çünkü bizleri sen zengin etmeyeceksin, mantıkta biz seni ve senin gibi iş kollarında faaliyet göstermek isteyen insanlar ise bize gerekli kazancı ve başarıyı sağlamış olacak. Aklına bir fikir geldiği an ulaşmak konusunda asla tereddüt etme, sana fazlasıyla güveneceğimizi ve her türlü desteği sağlayacağımızı bilmeni istiyorum. 

Değerli iş insanlarına ithafen;
Sizlere ait (çoğul ve cinsiyet belirtmeden konuşmayı kastediyorum) bu yazıyı yazmayı sona bıraktım çünkü ne demek istediğimi asıl bu şekilde en iyi anlatabilirim. Bir sistem kurma girişimindeyim ve bu sistemi eminim ki daha önce kimse kurmak konusunda girişimde bulunmamıştır. Yeni kurulan bir kuruluşa önderlik edeceğimi bilmenizi istiyorum, daha önce bir başka şirkette faal durumda çalışmadım, belirli bir deneyim kazanmadım veya iş insanlarının (çoğunlukla insana yatırım yapıyoruz söylemlerine) uygun bir CV profili oluşturmadım, yani bilinen şekli ile ortada kayda değer bir oluşum yok. Lakin arka plana bakınca, kendimi bütün alanlara karşı ilgili bulmuş, merakla takip etmeye çalışmış, yetiştirme ortamını pek çok engele karşın ilerletmeye çalışmışımdır. Pek çok start-up projesi tasarlamış, mekanik projeleri de farklı sürümlerde düşünmüş (mekanik eğitimim olmadığı için işlevsel ve mantık içerisinde tanım yazmak) ve bu düşünülen projeleri sürekli geliştirme evresine girmişimdir. Bana kendini bir cümle ile anlat diye bir soru gelmiş olsa ona mutlaka şu şekilde cevap verirdim;
-Karşıma ne gelirse gelsin, onu sürekli olarak geliştirmeye odaklanırım, ayrıca bu konuda oldukça iyiyim ve istekliyim..
Tasarladığım projeleri hep sonrasında daha nasıl en iyi hale getiririm şeklinde düşünüşler gerçekleştiririm. Şuan tasarladığım sistemi bu yazıları yazarken dahi tekrardan tasarlamaya devam edip, neler eklenebilir, neler değiştirilebilir şeklinde beyin fırtınası yapmaya devam ediyorum. Hayalim, inancım, isteğim ve bu konuda bitmek bilmeyen bir arzum var. Kendimi bir altın madeni olarak gördüğüm oldu, belki de bu madeni sadece ben kazmaya girişecektim. Lakin bunun bana ne fayfası olacaktı? Yeterli gücü üretebilmek için (kazmak) mühendis bilgisine, taşımak için nakliye sistemine, işlemek için fabrikaya, satış yapmak için yasal izinlere ve belkide pek çok şeye ihtiyacım olacaktır. Ben yalnız başına zengin olmayı hedefleyen biri değilim, zengin olmayı kibir konusunda arzulayan biri hiç değilim, hayalim süregelmiş zamandan beri hep ''istihdam'' oluşturma çabasına girmekti. İnanıyorum ve ''inanmak başarmanın yarısıdır'' sözüne de gönülden inanan insanlardan biriyim. Sizlerden şirkete miktar farketmeksizin yatırım yapmanızı veya destek vermenizi belirttiğim amaçlar doğrultusunda istiyorum. Belki bir akşam yemeğine ödenen ücret, belki aylık telefon faturanuz yada şirketin büyüyeceğine olan inanca dair çok daha büyük destekleriniz veya yatırımlarınız olacak. Sizlerden asla para dilenmiyorum, sadece değişim olabileceğine dair inanmanızı istiyorum. Çocuğunuz yaşında belki de daha küçük bir yaş aralığında yaşıyorum, ama hiç bir şey bir yetişkinin yapabileceği şeyleri yapmama engel değil, daha iyisi olacağına ve daha iyisini yapabileceğime fazlasıyla inanıyorum. Bu şirkette çalışmayı isteyecek binlerce insan olacaktır belkide, bir mühendis ordusu oluşturma girişimim, etkilerini getirisini fazlasıyla gösterecektir. Sizlerinde benim gibi inanmanızı istiyorum, sisteme, bana, şirkete ve çalışacak bütün çalışanlara inanmanızı istiyorum. Çünkü sizlere bende inanıyorum, başarılarınız göğsümüzü kabartıyor, istihdam oluşturmanız (açık söylemek gerekirse) inanılmaz haz veriyor. Hayallerimin en güzel yanlarına sahip olmanıza seviniyor ve sizleri örnek alma yolunda adım atmaya devam edeceğimi de bilmenizi istiyorum. 
''Bakın, imkansızlık içinde görünebiliriz veya görünebilirim, belki pek çok kişi ''bırak kurumsalcılık oynamayı'', ''kes şu saçmalığı'', ''asla başarılı olamayacaksın!'' gibi sözler söylemeye devam dahi etse, (ki bunu pek çok defa duyuyorum,ailem dahil olmak üzere), asla pes etmek noktasına gelmeyeceğim, asla durmak bilmeyeceğim. Geleceği yeniden şekillendiren insanlar arasında olmaya gayret edeceğim. Yüzlerce, binlerce insana istihdam sağlamayı hayallerimden asla çıkarmayacağım. Sizlerin desteğine ihtiyacım var, iyi sözlerinize, yardımlarınıza, bir şeylerin değişmesi için harekete geçmenize ve hatta bütün iyi niyetinize ihtiyacım var. Sizleri pişman etmeyeceğimi bilmenizi istiyorum, elimden gelenin fazlasını yapacağımı ve bu uğurda çalışacağımı bilmenizi istiyorum. Babasının okul hediyesi yarım milyon liralık olan çocukların araba paraları ile dahi inanılmaz yollar kat edeceğimi de iyi biliyorum, çünkü hayallerim var, projelerim var, kendimi yetiştirmem var, ideallerim var.. Ve ben geleceğimi yeniden şekillendirmeye devam edeceğim, asla pes etmeden ve asla yılmadan!.''

Yatırım/destek yapacağınıza inanıyor ve şirkete ait banka hesabını en aşağıya not bırakıyorum..


Hayalin mi var?
Bir hayalin olduğunu biliyoruz, bir idealinin, bir hedefinin, bir vizyonunun ve bir geleceğinin.. Bizlerin sahip olduğu bütün herşeyi işte burada ortaya dökme zamanı, burada harekete geçme zamanı. Yazılım, mekanik, elektronik, kimya ve daha bir çok alan ilgimizi fazlasıyla çekiyor. Biliyoruz ki biri olmadan diğeri mutlaka eksik kalacak. Biz birlikte bir takım olmayı hedefliyoruz, dünyada adı duyulan ve başarılara imza atan şirketler arasına girmeyi arzuluyoruz. Sıfırdan, hiçlikten başlamamız gerekebilir, ayakta kalabilmek için çok çabalamak gerekebilir, ama korkma arkadaşım, sakın korkma!. Biz birlikte bütün sorunların üstesinden gelebilecek güce de sahibiz, daha fazlasına sahip olacağız. Gerçekleştirmek istediğin hedeflerini diğer çalışma arkadaşların ile birlikte organize ederek hayata geçireceğiz, ülkemiz adına iyi gelişmeler göstereceğiz ve imkansız görünen bütün zorlukları sonuna kadar zolayacağız. Asıl vizyonumuz birlikte başarabilmek, istihdam sağlayabilmek, yükselebilmek ve başarıyı yanıbaşımızda taşıyabilmek, gururla.. Şunu düşünebilirsin, onca kişi başvuru yapacak belkide, maaşlarını kısa süre içinde nasıl ödeyecekler? Saran, Zorlu, Sabancı, Ülker, Koç, Şahenk gibi (eksik yazdığımız bir sürü değerli, iş dünyasına katkıda bulunan aileler var) holding sahibi insanların eminiz ki çalıştırdığı ve istihdam ettiği binlerce insan gücü vardır. Demek ki, bizler de alacağımız yatırımlarla (umut ediyoruz) Türkiye'nin en büyük teknoloji firmasını kurabilir ve emin adımlarla büyütebiliriz. Hayal ediyoruz, çok fazla hayal ediyoruz, gerçeki olmamızı söyleyen insanlar da olacak, onları pişman etmeyi de hayal ediyoruz. Yeter ki isteyelim, yeter ki çaba içerisinde bulunalım. Aranan mühendis şartları şu şekildedir;

1.
Mühendis olması (Alan şartı aranmaksızın)

2.
Yeni mezun veya işi olmayan mühendis olması (işi olanlar bunu düşünebilir elbette.[Genç beyinler daima optimum çalışır, bir kısmının hocaları tarafından işe yaramaz olduğu düşünülse dahi! örn, öğretmenleri tarafından “Gerizekalı” damgası vurulan Einstein, Edison, Beethoveen.. Kolejden uzaklaştırılma gerekçesinde “Yeteneksiz, çalışmayı sevmeyen ve aptal” yazan George Westinghouse, hocalarına inat çalışmaya devam etti. Yirmi yaşını doldurmadan buharlı motor çarkının patentini alarak büyük bir başarıya imza attı ve 400’den fazla icatla benzeri az bulunan bir sanayi imparatorluğu kurdu.])

3.
Daima hayal kurabilen (Taş devrinden geliyoruz, her fikir değerli ve örn. Yazdığı "Martı" adlı kitabı 18 yayınevi tarafından “bunu kimse okumaz” diye basımı reddedilen Richard Bach da değeri sonradan anlaşılanlardan. 50 yıldır kitabı okunuyor.)

4.
Hata yapmaktan asla korkmayan (çocuklar bu yüzden başarılı, örn yüzlerce kez deneme yapmış olmasına rağmen son denemesinde başarıyı yakalayan Edison,Biz onu elektrik lambasını bulan kişi olarak tanısak da aslında Thomas Edison, gramofon ve sinema kamerasının da aralarında bulunduğu binden fazla patentin sahibi olan bir bilim adamı. Okul yıllarında ise başarısız bir çocuk olarak öğretmenleri tarafından hep dışlanmış. Öyle ki Michigan Port Huran İlkokulu öğrencisiyken öğretmeni ailesine, “O beyinsiz bir çocuk ve hiçbir işte başarılı olamaz” diye mektup bile yazmış.)

5.
Yapabileceğine inanan (inanç başarmanın yarısıdır. Örn. Tüm dünyada bugün bile milyonlarca hayranı bulunan Elvis Presley, ilk albümü için gittiği müzik şirketinden kovulmuştu. Presley’i dinleyen müzik şirketinin patronu onu beğenmemiş ve “Müzik senin neyine git kamyon şoförlüğüne devam et” demişti. ) 

Şartlarımız bu kadar, diğer şirketlerin aksine, en az 4 yabancı dil bilen, en az 50 yıl çalışmış, A+b+c+d+e+f+g+h.. sınıflarından ehliyete sahip, bolca ücretsiz mesai yapabilen ve en az 1 hafta uykusuz kalma yeteneğine sahip, asgari ücreti 5.000 TL olarak benimseyebilen V.B şartlarda mühendis ve personel aramıyoruz. Bu şartlarımız büyük bir şirket olmayı başardığımız zaman da geçerli olacak, özümüzü kaybetmemekte fayda var neticede. Evet değerli mühendisimiz, bizimle çalışmayı kabul etmesen dahi eminiz ki kendin için en iyisini yapacak ve daima başarılı bir mühendis olacaksın. Bizler sana inanıyoruz ve senin için dua edeceğiz. Herşey gönlünce olsun.

CBMK TEKNOLOJİ YÖNETİMİ

TR32 0011 1000 0000 0094 8841 68

ŞUBE KODU: 03663
HESAP NUMARASI: 94884168
QNB FİNANSBANK/EN PARA ŞUBESİ
CBMK TEKNOLOJİ İNŞ. TAAH. TEM. HİZ. GIDA TAŞ. A.Ş ŞİRKETİ

ŞİRKET BİLGİLERİ:CBMK TEKNOLOJİ İNŞ. TAAH. TEM. HİZ. GIDA TAŞ. A.Ş
ŞİRKET
VERGİ NO: 2030701109
SİCİL NO: 250794 - 5
KURULUŞ TARİHİ: 04.06.2020

   Mesaj gönder

©2020, cbmkteknoloji